İsviçre'de epilepsi tedavisinde kullanılabilecek yeni bir cihaz geliştirildi

Yeni geliştirilen elektrot kafatasına açılacak küçük bir delikten geçebiliyor ve beynin yüzeyine yerleştiriliyor.

İsviçreli bilim insanları epilepsi tedavisinde kullanılabilecek yeni bir cihaz geliştirdi. Yumuşak robot teknolojisi ve aktivasyon konusundaki deneyimlerinden yararlanan bilim insanlarının geliştirdiği yumuşak elektrodun, potansiyel olarak epilepsi ve bazı nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılabileceği belirtildi.

Geleneksel elektrotlar beyinden kayıt yapmak ya da beyin yüzeyini uyarmak için kullanılıyor. Ancak bunların yerleştirilmesi için hastanın kafatasında büyük bir alanın açılması gerekiyor.

Beynin mümkün olabildiğince en geniş alanına ulaşmak isteyen bir nörocerrah en az cerrahi müdahale ile beyne yerleştirilebilecek bir implant arayışına girdi. Lozan Federal Politeknik Okulu'ndan (EPFL) bilim insanları projeye bu nörocerrahın talebi üzerine başladı. 

Elektrot hangi özelliklere sahip?

Science Robotics dergisinde yayınlanan çalışma beyin faaliyetlerini güvenli ve daha az müdahaleci bir yöntemle takip etme imkanı sunuyor. Yeni geliştirilen elektrot kafatasına açılacak küçük bir delikten geçebiliyor ve beynin yüzeyine yerleştiriliyor.

Altı kolu bir silindir kapsül içinde saklı olan elektrot son derece yumuşak ve küçük olduğundan kafatasında açılacak 1,2 santimetre çağındaki bir delikten geçebiliyor. 

Kafatasından içeri sokulan elektrodun kanatları teker teker açılarak vantilatöre benzer bir şekil alıyor. Tam açıldıktan sonra dört kat büyüklüğe ulaşan cihaz beyin zarına yerleştiriyor. 

Cihazın yumuşak malzemesi hassas beyin dokusu üzerindeki baskıyı en aza indirmek üzere tasarlandı. Malzemenin elektriksel olarak aktif olması beyinden gelen bilginin kaydedilmesini sağlıyor.

Hastalık nöbetlerini kaydedilme özelliği sayesinde cihazın epilepsi hastalarında veri toplayarak tedavi konusunda önemli bilgi sağlayacağı belirtiliyor.

Bir domuz üzerinde başarıyla denenen elektrot, İsviçreli bir tıbbi cihaz üreticisi Neurosoft Bioelectronics tarafından üretilecek.